Solon senior Jake Mack, Solon sophomore Nick Gerome and Kenston senior Nick Nastasi opened their postseason runs with sectional titles during the 10-team Division I wrestling tournament on Saturday at Kenston.

At 160 pounds and ranked No. 14 in the state, according to Boro Fan Ohio, Mack (34-9) cruised to his sectional crown by way of a first-period pin against Kenston sophomore Paul Hamm, a third-period pin against Austintown Fitch freshman Peyton Quarles and a 7-0 decision against Hudson’s No. 25-ranked sophomore Aidan McStay (31-13) in the final bout.

Mack’s title comes on the heels of finishing third in last year’s sectional tournament.

At 145 pounds and ranked No. 7 in the state, Kenston’s Nastasi (36-4) took home gold behind a first-period pin of Nordonia junior Zachary Frye, a 9-1 major decision against Stow-Munroe Falls No. 14-ranked sophomore JR Reed (34-11) and a 5-0 decision against Austintown Fitch’s No. 13-ranked senior Zach Richards (40-11) in the title bout.

Sidelined by injuries, Nastasi is wrestling in the postseason for the first time since his state berth at 106 pounds as a freshman in 2017.

At 120 pounds and ranked No. 13 in the state, Solon’s Gerome (32-15) won his sectional championship by way of a first-period pin against Kent Roosevelt freshman Andy Lawson, a 12-1 major decision against Austintown Fitch senior Marc Judy and a 7-1 decision against Boardman sophomore Dominic Vennetti (28-15) in the title bout.

Overall, Solon finished fifth with 136 1/2 points and six Comet matmen securing top-four finishes to advance to the Division I Mentor District this Friday and Saturday. Mack is projected to finish third and punch a ticket to states, according to Boro Fan.

Also with qualifying performances at sectionals for Solon, 106-pound sophomore Kevin Grunzweig (34-11) and 113-pound sophomore Nick Molchak (31-9) finished runners-up, 138-pound senior Trysten Zahoransky (17-4) took third and 152-pound junior Andrew Bican (24-15) was fourth.

Ranked No. 19 in the state, Grunzweig won a 4-2 overtime victory against Twinsburg No. 10-ranked senior Ricky Diturno (35-13) in the semifinals, before losing an 8-2 decision against Roosevelt No. 8-ranked senior Sam Tillett (31-2) in the finals.

Ranked No. 11 in Ohio, Molchak lost his title bout by way of a 3-1 decision against Boardman No. 15-ranked sophomore Ray Cmil (34-9). But Molchak is favored to finished fourth at districts for a state berth.

And ranked No. 13 in Ohio, Solon’s Zahoransky lost his semifinal bout, 5-1, against Boardman sophomore Sean O’Horo (38-11), who was ranked No. 15 at 145 pounds before dropping to 138 pounds for the postseason. Zahoransky is favored to finished fourth at districts for a state berth.

Kenston, meanwhile, finished seventh with 109 1/2 points and six Bomber matmen advancing to districts.

In addition to Nastasi, 113-pound freshman Will Rottman (16-20), 132-pound senior Frank DiMarco (24-14), 152-pound freshman Ben DiMarco (23-13) and heavyweight sophomore Cale Doyle (14-13) all finished third, while 138-pound state-ranked junior Maison Benz (29-10) took fourth.

In particular, unranked Rottman won his third-place bout by way of a first-period pin against Stow-Munroe Falls state No. 21-ranked sophomore Luke Marconi (15-15).

Nastasi is favored to finished district runner-up and advance to states.

Division II matmen

The West Geauga matmen didn’t crown a sectional champion during the 11-team Division II tournament on Saturday at Lake Catholic, but the Wolverines qualified six grapplers to districts with five alternates.

Leading the way, West Geauga 220-pound senior Tyler Moriarty (30-9) and heavyweight senior Lou Alesnik (28-8) recorded runner-up showings.

Ranked No. 29 in the state, Moriarty earned first-period pins against Chardon junior Liam Downs and Lake Catholic sophomore Danny Morgan, before losing his title bout by way of a fall against Geneva state No. 10-ranked junior Charles Taylor (39-2).

Ranked No. 16 in Ohio, Alesnik made his way to the sectional title bout with a trio of first-period pins against Shaw junior Jernox Jones, Perry freshman AJ Kifus and Cleveland John F. Kennedy freshman Cameron Johnson, before losing by fall against Chardon No. 18-ranked senior Jaret Hall (17-5).

Also advancing to the Division II Alliance District this Friday and Saturday for the Wolverines, state No. 21-ranked 126-pound sophomore Jack Sparent (32-10) and No. 24-ranked 170-pound senior Josh Moriarty (30-9) finished third, while 120-pound freshman Van Peck (9-18) and 160-pound freshman Justin Artino (9-7) took fourth.

Overall, West Geauga finished fifth with 147 points.

In the 11-team Division II Beachwood Sectional, meanwhile, Orange, University School and Chagrin Falls advanced matmen to districts.

Leading Orange, which finished sixth as a team with 100 points, state No. 22-ranked 132-pound sophomore TeAndre Allen (15-2) took home a sectional title by way of a second-period pin against Copley junior Nathan Hazlett, a 9-2 decision against Revere junior Bobby Baker and a 4-1 decision against St. Vincent-St. Mary No. 21-ranked freshman Jake Keirn (24-13).

Meanwhile, Orange No. 14-ranked 126-pound senior Yury Pozdneev (38-2) finished third in the sectional, losing only a 6-4 decision against Copley state No. 4-ranked junior Kyren Butler (39-4) in the semifinals. But Pozdneev is favored to finish fourth at the Alliance District to punch his state berth.

Also representing the Lion matmen, 220-pound senior Tanner Coker (21-9) took fourth at sectionals to advance.

From University School, which was seventh with 67 1/2 points, state No. 19-ranked 145-pound senior Joe Averill (35-7) finished sectional runner-up, No. 25-ranked 170-pound senior Sam Olson (27-14) took third and 113-pound junior Bobo Kaleal (13-7) was fourth.

Averill pinned Chagrin Falls senior Adam Gralnick and won a 19-4 major decision against St. Vincent-St. Mary junior Tyson Seig, before losing his title bout by an 11-6 decision against Aurora state No. 1-ranked senior David Cumberledge (35-6).

Olson’s lone loss came by a fall against Aurora state No. 7-ranked Ethan Anderson (34-8) in the semifinals, before he rebounded with two pins in the consolation bracket.

And representing Chagrin Falls, 152-pound sophomore Sam Partain (22-8) finished sectional runner-up with a pair of pins against Revere sophomore Cole Brownlee and University sophomore Alex Weinberg, before losing his title bout by a fall against Aurora state No. 2-ranked sophomore Tyler Lillard (38-5).

Division III matmen

Hawken School wrestling got to work with a trio of champs and two bronze medalists during the 14-team Division III Berkshire Sectional on Saturday in Burton.

Leading the Hawks, 106-pound sophomore Patrick Reineke, 126-pound senior Jackson Reineke and heavyweight senior William Lindsey all defended their titles to propel Hawken to finish fifth with 104 points.

Ranked No. 5 in the state, the younger Reineke (29-1) got a bye in the quarterfinals, before winning a first-period pin against Liberty freshman Connor Burns and a 3-1 overtime decision against Chalker No. 7-ranked freshman Landen Duncan (24-5) in the title bout.

Ranked No. 7 in Ohio, the elder Reineke (23-4) pinned Liberty freshman Joe Mueller and Berkshire freshman Johnny Heiden, before winning a 3-1 decision against Garrettsville Garfield No. 16-ranked freshman Hunter Andel (35-9) in his title bout.

Also ranked No. 7 in Ohio, Hawken’s Lindsey (36-2) put a first-period pin on Brookfield senior Kyle Wedge, won a 1-0 decision against Pymatuning Valley No. 27-ranked junior Victor Verba (24-6) in the semis, and then posted a 5-1 decision against Kirtland No. 11-ranked senior Jeff Kusar (29-4) in the title bout.

Entering the Division III Garfield Heights District, the younger Reineke and Lindsey are projected to win titles and the elder Reineke is projected to finish runner-up for return trips to states.

Also representing Hawken at sectionals, 132-pound sophomore Jacob Hlifka (30-12) and 152-pound junior Jay Doyle (21-19) finished third to advance.

Hlifka defeated Conneaut junior Anthony Nunes (19-13) with a first-period pin in his placement bout, while Doyle defeated Berkshire junior Gavin Currence (19-16) with a 3-0 decision.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.